ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

20 Okulumuz “Beslenme Dostu Okul” Sertifikası Aldı

İlimizde 20 okulun almaya hak kazandığı ‘Beslenme Dostu Okul’ sertifikası, düzenlenen tören ile okul müdürlerine verildi.  
20 Okulumuz “Beslenme Dostu Okul” Sertifikası Aldı

Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda ‘Beslenme Dostu Okul’ programı sertifika töreni gerçekleştirildi. Törene Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, Maarif Müfettişleri Başkanı M.Ali Akın, Şube Müdürleri ve okulumuz yöneticileri katıldı. 

Beslenme Dostu Okul programı ile ilgili sunum yapılan törenin açılış konuşmasını yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kutlu, çocukluk çağında sağlıklı yaşam davranışlarının benimsetilmesi ve obezitenin önlenmesi amacıyla yapılan çalışmalardan bahsetti.
Okul çağı,  alışkanlıkların kazanıldığı önemli bir dönem olduğu için öğrencilere sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında okul yöneticilerinin katkılarının önemini vurgulayarak, “Adıyaman’da  800’ün üzerinde okul var iken ‘beyaz bayrak’ alan okul sayısı 157’tür. Bu okullara temizlik konusunu anlatıyoruz. Diğer okullarda temizlik konusunda yeterli bilgilendirme yapılamıyor. Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen bir program var. Okulun temizliğini istenilen koşullarda olması için ‘beyaz bayrak’ projemiz var. Bunun bir ötesinde ise ‘beslenme dostu okullar’ programı var. Okul kantinlerinin istenmiş gıdaları verme noktasında taraf olması lazım. Programın sahaya yansıması geç oldu. Hala bazı okullarımızda istendiği gibi gıdalar satılamıyor. Ayrıca Obezitenin arttığı görülüyor. Dengeli beslenmeyi sağlıklı bir şekilde götürmek gerekiyor” dedi. 

 Milli Eğitim Müdürümüz Mete Kızılkaya ise, okullarda temizlik ve hijyenin önemine dikkat çekerek, “Okulların önce güvenli, temiz ve sağlıklı olması lazım. Bu gün 20 okul beslenme dostu okul sertifikası alacaklar. İnşallah seneye sayı iki kat artacak. Beyaz bayrak almak için 100’ün üzerinde başvuru var. Bir süre sonra beyaz bayrak almayan okul kalmayacak. Yapılan araştırmada 200 bin kişinin üzerinde insanların obeziteden öldüğü belirtiliyor. İnşallah ülkemizde obezitenin önüne geçmek için elimizden geleni yapacağız. Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi için üzerime ne düşüyorsa yapmaya hazırız.Yapmış olduğum okul ziyaretlerinde özellikle kantinlerimizi geziyorum.Sağlıksız ürün satılıyorsa bunların raflardan kaldırılması talimatını veriyorum. Okullarımızda ki yöneticilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin de kendi kantinlerini sık sık denetlemesini istiyorum. Bu kantinlerimizde sağlıksız ürünlerin satılmasını hep birlikte engellemeliyiz. Biliyorsunuz 2016 Mayıs ayında kantinlerle ilgili  bir genelge çıktı. Genelgeye göre kantinlerde  sadece ‘kantin’ ibaresi olan gıda maddelerinin satılması gerekiyor.  Bu hususa çok dikkat gösterelim. 

“Beslenme dostu okul” projesi kapsamında sertifika almaya hak kazanan okullarımıza yönetici ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi. 

Yapılan tören sonunda 20 okulumuza sertifika ve plaketleri takdim edildi.

"Beslenme Dostu Okul" Sertifikası Alan Okullarımız;

SIRA NO.

İLÇE ADI

OKUL/KURUM ADI

(RESMİ/ÖZEL)

1.

MERKEZ

MALAZGİRT ANAOKULU

2.

MERKEZ

MALAZGİRT ÖZEL EĞİTİM UYGULAMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ

 

3.

MERKEZ

LATİFE HANIM ANAOKULU

4.

MERKEZ

ZÜBEYDE HANIM ANAOKULU

5.

MERKEZ

ALTINŞEHİR ANAOKULU

6.

BESNİ

SERVİ ERDEMOĞLU MTAL

7.

BESNİ

OSMAN İSOT MTAL

8.

MERKEZ

YUNUS EMRE ANAOKULU

9.

MERKEZ

GÜZEL SANATLAR LİSESİ

10.

MERKEZ

İLK ADIM ANAOKULU

11.

MERKEZ

ALTINŞEHİR İLKOKULU

12.

MERKEZ

HÜSNÜ M. ÖZYEĞİN ANADOLU LİSESİ

13.

MERKEZ

KÖMÜR ORTAOKULU

14.

GÖLBAŞI

SALKIM ANAOKULU

15.

GÖLBAŞI

GÖLKENT İLKOKULU

16.

GÖLBAŞI

CUMHURİYET İLKOKULU

17.

MERKEZ

FATİH MTAL

18.

KAHTA

YAVUZ SELİM İLKOKULU

19.

MERKEZ

BAHAR ANAOKULU

20.

MERKEZ

NASRETTİN HOCA ANAOKULU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  24-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-2017

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.