ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

1. ULUSAL LİSELER PATENT VE FAYDALI MODEL YARIŞMASI BAŞVURULARI BAŞLAMIŞTIR

1. ULUSAL LİSELER PATENT VE FAYDALI MODEL YARIŞMASI BAŞVURULARI BAŞLAMIŞTIR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın bağlı kuruluşu Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından düzenlenen "I. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması" başvuruları, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren okul ve kurumlarda lise düzeyinde öğrenim gören öğrenciler tarafından 01 Kasım 2020 ? 31 Ocak 2021 tarihleri arasında ücretsiz olarak yapılabilecektir.

Bu yıl ilk kez lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlenecek olan; Patentle Türkiye - I. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması ile öğrencilerimizin teknolojik gelişimin en önemli araçlarından biri olan patent konusunda farkındalıklarını artırmak, patent araştırması ve patent/faydalı model başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamak amaçlanıyor.

Öğrenciler yarışmaya TÜRKPATENT'in elektronik başvuru sistemi (EPATS) üzerinden (epats.turkpatent.gov.tr)  online patent ve faydalı model başvurusu yaparak ücretsiz olarak katılım sağlayabilecekler.

Yarışmaya öğrenciler bağımsız bir şekilde ya da grup halinde katılabilecekleri gibi öğretmenleriyle birlikte de katılım sağlayabilecekler. Fakat yapılacak başvurularda en az bir öğrencinin başvuru sahibi olarak eklenmesi gerekiyor.

Yarışma kapsamında alınan başvurular, Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından oluşturulacak jüri tarafından başvuru unsurlarının hazırlanışı, teknik çözüm getirilen problemin tanımlanması, teknik çözümün uygulanmasını sağlayacak yeterlilikte anlatımı, koruma kapsamının belirlenmesi, istemlerin yazımı, tekniğin bilinen durumuna göre buluşun yenilik seviyesi, teknik etki, sanayiye uygulanabilirlik, ticarileşme potansiyeli kriterlerine göre değerlendirmeye tabi tutulacak ve yarışmada dereceye giren adaylara aşağıda yer alan ödüller verilecektir.

Ödüller:

  • Birinciye 20.000 TL
  • İkinciye 15.000 TL
  • Üçüncüye 10.000 TL
  • Dördüncü ve beşinciye 5.000 TL
  • Altıncı ile onuncuya 4.000 TL
  • On birinci ile yirminciye 3.000 TL
  • Yirmi birinci ile otuzuncuya 2.000 TL para ödülü verilecektir

Ayrıntılı Bilgi  için: www.patentleturkiye.gov.tr

Danışma İçin: ADIYAMAN MEM PATENT BİRİMİ

İletişim: Yusuf GÖZEL; 0 541 799 53 33, Cem AKKAYA; 0 530 320 52 02

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.